Hazine 39,5 milyar TL borçlanacak, Hazine ve Maliye Bakanlığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziran-ağustos döneminde 41,3 milyar liralık iç borç servisine karşılık 39,5 milyar liralık iç borçlanma ise yapacak. Aşağıdaki metinde ayrıntılar devam etmektedir.

Hazine 39,5 milyar TL borçlanacak, Hazine ve Maliye Bakanlığı


Bakanlık, haziran-ağustos dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisini açıkladı.

Buna göre Hazine, söz konusu dönemde 41,3 milyar liralık iç borç servisine karşılık 39,5 milyar liralık iç borçlanma gerçekleştirecek.

Bu dönemde dış borçlanma yapılmayacak. Dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziranda 12 milyar lira, temmuzda 19,5 milyar lira ve ağustosta da 8 milyar lira iç borçlanma meydana gelecek dedi.

Bakanlığın haziran-ağustos dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisine göre, hazirandaki 11,4 milyar liralık iç borç servisine karşılık 12 milyar liralık, temmuzda ise 21,5 milyar liralık iç borç servisine karşılık 19,5 milyar liralık, ağustosta da 8,4 milyar liralık iç borç servisine karşılık 8 milyar liralık iç borçlanma yapılması ise kararı öngörülüyor.

Hazirandaki iç borçlanmanın 9,3 milyar lirasının piyasadan, 2,2 milyar lirasının kamuya satışlardan, 500 milyon lirasının kira sertifikasından, temmuzdaki iç borçlanmanın 14,5 milyar lirasının piyasadan, 5 milyar lirasının kamuya satışlardan, ağustostaki iç borçlanmanın ise 5,3 milyar lirasının piyasadan, 2,2 milyar lirasının kamuya satışlardan ve 500 milyon lirasının kira sertifikasından oluşması da bekleniyor.

Söz konusu dönemde dış borçlanmaya ise kesinlikle gidilmeyecek dedi. Bu dönemde 2 kira sertifikası ve 12 tahvil ihalesi düzenlenecekdir.

Haziranda 13,4 milyar liralık, temmuzda 23,4 milyar liralık, ağustosta da 13,7 milyar liralık ödeme yapılacak. Bu ödemelerin 9,1 milyar lirası dış borç servisinden oluşacak.

Öte yandan ise nakit bazlı faiz dışı denge, özelleştirme gelirleri, 2B satış gelirleri, TMSF'den sağlanan gelirler, devirli-garantili borç geri dönüşleri, kasa-banka değişimi ve kur farkı kalemlerini içeren borçlanma dışı kaynakların da haziranda 1,4 milyar lira, temmuzda 3,9 milyar lira, ağustosta ise 5,7 milyar lira olması tahmin ediliyor.

...:izmirhabergazetesi:...


Etiketler :   Hazine ve Maliye Bakanlığı  TMSF gelirler 
<< Önceki Haber Hazine 39,5 milyar TL borçlanacak, Hazine ve Maliye Bakanlığı Sonraki Haber >>

Hazine 39,5 milyar TL borçlanacak, Hazine ve Maliye Bakanlığı

Hazine 39,5 milyar TL borçlanacak, Hazine ve Maliye Bakanlığı

  Yukleme: 0.004959