İzmir Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA)

Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA) kuruluş çalışmaları Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Mutlu Akpınar’ın Karşıyaka ilçesini (beldesini) Kültür Sanat Merkezi’ne dönüştürme projesinin en önemli adımı olarak 2014 Ağustos ayında başlatılmıştır.

İzmir Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA)


Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA)

Bu oluşum Türkiye’de ilk ilçe belediyesi orkestrası olup Devlet ve Üniversite orkestraları dışındaki ikinci (Eskişehir B.B.S.O. ‘ndan sonra ) tam zamanlı yapılanma olma özelliğini taşımaktadır.

Ülkemizde  son yıllarda gelişen ve kültürel yaşantımıza son derece olumlu katkılarda bulunduğuna inandığımız konser başına toplanan orkestralardan farklı olarak, KODA süreklilik arz eden , sanatçılara devamlı ve sabit bir iş sağlayan bir yapıdır. KODA  müzisyenlerin asli ve güvenli yuvası olarak , genç sanatçılara yeni bir iş sahası sunmakta , bu yapısı ile  yalnız Karşıyaka için değil , tüm İzmir ve ülkemiz adına için yeni bir sanat pınarı haline gelmektedir.

Orkestra, Hakan Şensoy’un Müzik Direktörlüğünde , Oğuzhan Kavruk’un Müzik Danışmanlığında , Tevfik Rodos’ un Sanat Koordinatörlüğünde çalışmalarını yürütecek olup üst gözlemci kimliği ile Prof. Rengim Gökmen’in deneyimlerinden yararlanmaktadır.Bunun yanında KODA’nın tüm Türk orkestra şefleri ile  yabancı şeflerin deneyimlerinden çok şey kazanacağı su götürmez bir gerçektir.

Bu nedenle yerli veya yabancı , ünlü veya genç,şef ve solistlerin sanatseverlere unutulmaz konserler vereceğini şimdiden sizlere müjdeleyebiliriz.

Ayrıca Karşıyaka Oda Orkestrası’nın Ulusal ve Uluslararası turneler yoluyla festival ve benzeri organızasyonlarda ülkemizin ve İzmir’in sanat gücünü gururla temsil etmesini hedeflenmektedir.


Etiketler :   Karşıyaka Oda Orkestrası  Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar 
<< Önceki Haber İzmir Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA) Sonraki Haber >>

İzmir Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA)

İzmir Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA)

  Yukleme: 0.006298