İzmir’de ‘200 Bin!’ Suriyeliye yükseldi

İzmir’deki Suriyeli Sayısı ‘200 Bin i geçti

İzmir’de ‘200 Bin!’ Suriyeliye yükseldi


Yurt Gazatesi'nin haberine göre; geçtiğimiz günlerde İzmir’de Suriyeli sığınmacılara verilen geçici kimlik nedeniyle yaşanan izdiham, Suriyeli sığınmacı sorununu tekrar gündeme getirdi. 

İzmir’deki Suriyeli sayısı hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Salih Ali, “İl  Göç İdaresi’nin verdiği rakamlara göre 141 bin kişinin İzmir’de yaşadığını belirtiyor. Sınırdan geçiş yaptıklarından itibaren kayıt altına alınıyorlar. Oradan da resmi kuruma giderek geçici kimliklerini alıyorlar. Kimliklerini almayan sığınmacılarla birlikte bizim tahminimiz 200 bin kişiye ulaşıyor” diye konuştu. 

Uyum Sorunu Kalmadı

İzmir’de yaşayan Suriyelilerin durumu ve derneğin çalışmaları hakkında konuşan Ali, “2012 yılından beri geçen sürede İzmirlerle buraya göç eden Suriyeliler arasında bir uyum sağlandı. Geçen 6 yılda sorunların yaşanmasına rağmen şuan bizlere ulaşan önemli bir sorun bulunmuyor. Buraya gelen Suriyeli vatandaşlar, iş kurdular, eğitim alıyorlar.  Fabrikalarda çalışıyorlar. Derneğimizi Suriyeli kardeşlerimiz benimsediler. Dernekte, Türkçe dil eğitimi, psikoloji, hukuk gibi birçok eğitim veriyoruz.  Ayrıca Avrupa Birliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kızılay gibi birçok kurumdan da destek alarak projeler üretiyoruz” dedi.

Sığınmacıların Yüzde 80’i Dönmek İstiyor

Bayramlarda ülkesine giden ve geri dönmeyen sığınmacılarla ilgili de açıklamalarda bulunan Ali, “Suriye’deki yaşam koşullarının normale dönmesinin ardından ülkelerine döneceklerin sayısı yüzde 80’e yaklaşıyor. Her bayram aileden bir kişiyi yaşadıkları topraklara göndererek, durumu kontrol ettiriyorlar. Gidenler genellikle dönüyor çünkü alt yapı, su, elektrik ve sağlık imkanları hiçbirisi henüz orada yok” diye sözlerini noktaladı.

Nil Kahramanoğlu / YURTBu Haberin Manşeti :

İzmir’de ‘200 Bin!’ Suriyeliye yükseldi
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :   İzmir 200 bin Suriyeli 
<< Önceki Haber İzmir’de ‘200 Bin!’ Suriyeliye yükseldi Sonraki Haber >>

İzmir’de ‘200 Bin!’ Suriyeliye yükseldi

İzmir’de ‘200 Bin!’ Suriyeliye yükseldi

  Yukleme: 0.004848