Kemeraltı'nda Ziyaretçi Çok, Alışveriş Yok

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala İzmir'de tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda esnaf beklediğini bulamadı.

Kemeraltı'nda Ziyaretçi Çok, Alışveriş Yok


Bayram alışverişi denildiğinde İzmir'de ilk akla gelen yerlerden olan tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda beklenen hareketlilik yaşanmadı. Ziyaretçi sayısı çok olmasına rağmen satışların durgun oladuğunu söyleyen Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, "Biz bayrama hazırız ama bayram alışverişine gelen müşterimiz yok" dedi.

'Uzun Tatiller Esnafı Olumsuz Etkiliyor'

Kemeraltı'nın ürün yelpazesi olarak hiçbir AVM'de olmayan çeşide sahip olduğunu söyleyen Kaya, "Biz çarşı esnafı olarak sadece bu bayrama değil, her bayrama her özel güne hazırız. Her daim hazır bir esnaf var. Ancak sadece bizim hazır olmamız yetmiyor. Burada altını çizmek istediğim bir nokta var. Uzun tatiller esnafın iş yapmasına engel oluyor. Bir de biliyorsunuz sosyal medyanın etkisiyle artık insanlar birbirlerinin bayramını buralardan kutluyor. Artık bayram ziyaretleri de kalmadı. Hal böyle olunca benim kolonyacım kolonya satamıyor. Çikolatacım çikolata satamıyor. Biz bayrama hazırız ama bayram alışverişine gelen müşterimiz yok" diye konuştu.

'Ziyaretçi Çok, Alım Yok'

Bayramların ufak da olsa esnafta beklenti yarattığını ancak yeterli olmadığını belirten Kaya, "Küçük döngülerle esnaf yaşamaz. Süreklilik olması lazım. Hem Ege Bölgesi'ne hitap ettiğimiz için hem de geniş ürün yelpazesine sahip olduğumuz için ziyaretçi sayımız çok. Ancak bu kalabalık insanları yanıltmasın. Çünkü burası İzmir dışından gelen misafirlerin ilk adresidir. Bu kalabalığa rağmen insanların elindeki poşet sayısı bile alım gücünü ne kadar az olduğunu gösteriyor. Yani esnafın uzun süre yaşaması için yaz kış iş yapması gerekiyor. Ancak hep kötümser de bakmamamız lazım. Çünkü küçük esnafın en büyük özelliği hep ümidiyle yaşar. Neticede burası yaşayan bir Kemeraltı" dedi.

Nil KAHRAMANOĞLU-İZMİR


Etiketler :  
<< Önceki Haber Kemeraltı'nda Ziyaretçi Çok, Alışveriş Yok Sonraki Haber >>

Kemeraltı'nda Ziyaretçi Çok, Alışveriş Yok

Kemeraltı'nda Ziyaretçi Çok, Alışveriş Yok

  Yukleme: 0.006251