1xbet

van haber

DOLAR 31,0076 0%
EURO 33,5608 -0.06%
ALTIN 2.017,840,00
BITCOIN 1584737-1,43%
İzmir
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Flama Bayrak Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Flama Bayrak Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanı da oldukça yaygın olan, farklı bir işaretleme veya simge amacı ile kullanılan bayraklara flama denilmektedir.

ABONE OL
19 Nisan 2023 07:22
Flama Bayrak Nedir? Nerelerde Kullanılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Farklı bir işaretleme veya simge amacı ile kullanılan bayraklara flama denilmektedir. Ve genellikle küçük ebatlarda olan bayraklardır. Kullanım alanı da oldukça yaygındır. Genellikle siyasi oluşumlar, kamu kurumları veya özel işletmeler kullanmaktadır. Bunun yanı sıra en sık kullanılan alanlardan biri de spor faaliyetleri ve benzeri etkinliklerdir.

Kendi simgesini oluşturmak isteyen kurum ve kuruluşların mutlaka flamaları da olmaktadır. Kurumlara göre kullanılan flama özelliklerinde küçük çaplı farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Okullarda kullanılan flamalar bir buçuk metre ile yirmi beş metre arasında değişmektedir. Ancak resmi merasimler için daha farklı ebatlarda flama kullanılmaktadır. Ama flama bayrak özellikleri bakımından birbirine benzemektedir.

Gönder Bayrak Nedir?

Kelime anlamı üzerinden konuşmak gerekirse yükseklik ve ufuk kelimelerine karşılık gelmektedir ve gönder bayrak direklere çekilen bayrak demektir. Dış mekân ve açık alanlarda kullanılan bayrak çeşitlerinden biridir. Bazı kurum ve kuruluşların önünde yer almakta ve bayrak direğin en üst kısmında yer alarak dalgalanmaktadır.

Özellikle törenlerde ulusal törenlerde bayraklar göndere çekilmektedir. Bunun yanı sıra her gün bayrak çekilen yerlerde de bu işlemler sabah ve akşam saatlerinde aksatmadan yapılmaktadır. Genellikle sabah saat 08.00 da yapılmaktadır.

Birbirinden farklı özelliklere sahip ve farklı amaçlar için kullanılan birçok bayrak çeşidi yer almaktadır. Göndere çekilen bayraklarda okul çağında aşina olduğumuz bayrak çeşidi olmaktadır. Çünkü her okulun önünde mutlaka bulunmakta ve İstiklal Marşı sırasında ya da özel törenlerde bu bayraklar göndere çekilmektedir. Bunun yanı sıra törenlerde de mutlaka bayraklar yarıya indirilmekte ve göndere çekilmektedir.

Gönder Bayrak Nerede Kullanılır?

Farklı birçok kullanım yerleri vardır. Bunlardan en bilindiği okullar ve diğer eğitim kurumları olmaktadır. Bunun yanı sıra gönder bayraklar vakıflarda, özel ve kamu kuruluşlarında, özel üniversitelerde, vakıf üniversitelerinde, benzin istasyonlarında, şirketlere ait özel projelerde kullanılmaktadır. Bu tarz yerlerde dış mekânda en uygun alana konumlandırılmaktadır. Direk uzunlukları ve bayrak boyutları genel olarak aynı olmakla beraber kurumların farklılığına göre de değişiklik göstermektedir.

Makam Bayrağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kamu ve özel kurumlarında makam odaları yer almaktadır. Bu odalarda makam bayrağı mutlaka yer almaktadır. Bunun nedeni hem görsellik açısından hem de temsil ettiği değerlerin belli olması içindir. Makam bayrakları farklı makamlarda yer almaktadır. Fazlasıyla büyük bir öneme de sahiptir. Diğer bayrak çeşitlerine nazaran daha farklı bir görünüme sahiptir.

Krom malzemesinden veya sarı pirinç kaplamalı direklerden yapılmaktadır ve üzerinde ay yıldız amblemi yer almaktadır. Makamlarda yer alan bayraklar kurumların statüsünü de belli etmek için kullanılmaktadır. Özellikle kamu kurumları ve önemli kurumlarında ki makam odalarının olmazsa olmazıdır.

Makam Bayrağı Çeşitleri Nelerdir?

Farklı çeşitlerde ve malzemelerden üretilen makamlara ait bayraklar yer almaktadır. İlk olarak iki farklı çeşitte malzemeden yapılan bayraklar bulabilirsiniz. Krom veya sarı pirinçten olmak üzere temel de iki farklı seçenek yer almaktadır.

Aynı zamanda makamların statüsünü göstermesi açısından bayrağın kumaşının da dikkat çekici ve özenli olması gerekmektedir. Bu nedenle de saten kumaştan yapılan makam bayrakları da en çok tercih edilen bayrak çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bayrakların ölçüleri hemen hemen aynı olmaktadır. Standart bir direk ve bayrak ölçüsü vardır ve tüm makam için üretilen bayraklarda bu ölçüler kullanılmaktadır. Bayrağın ölçüsü 100×150 cm olmakta iken direğin ölçüsü ise 230 cm uzunluğunda olmaktadır. Bu nedenle boy ve bayrak genişliği açısından fazla ve farklı seçenekler söz konusu olmamaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP