1xbet

van haber

DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316120-0,44%
İzmir
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
“Bir Kitap Hediye Edin!”

“Bir Kitap Hediye Edin!”

ABONE OL
16 Nisan 2022 00:54
“Bir Kitap Hediye Edin!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Kitap Hediye Günü” kutlanıyor

Her yıl nisan ayının üçüncü pazar günü kutlanan “Kitap Hediye Günü” bu yıl 17 Nisan’da kutlanacak.

Türkiye’de kitap okumayı sevdirmek, yaygınlaştırmak ve ihtiyaç sahiplerine kitap iletmek amacıyla “Okuyan Türkiye için Herkese Her Yerde Kitap” sloganı ile çalışmalar yapan Herkese Kitap Vakfı, kitapevleri, yayınevleri, belediyeler, şirketler ve diğer sivil toplum kuruluşları ile el ele vererek kitap hediye etmeyi bir alışkanlık haline getirmek için “Kitap Hediye Gününde” çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Herkese Kitap Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş ve Yayıncılar Birliği’nin 17 Nisan sabahı İstanbul Miniatürk’te düzenleyeceği özel bir tören ile kutlamalara başlanacak. Miniatürk içinde bulunan “Kitap Ağacına” asılmış kitaplar çocuklara hediye edilecek. Çeşitli alışveriş merkezlerinde Kitap Hediye Gününe özgü etkinlikler yapılacak. Kitapevleri bu özel günde kitap dostları için özel sürprizler hazırlayacak.

Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver, “Çocuklarına kitap hediye etme alışkanlığı konusunda yapılan araştırmada, Türkiye 180 ülke arasında 140’ıncı sırada yer alıyor. Birbirimize kitap hediye etme alışkanlığımız yok. Kitap en değerli hediyedir. Kitap okumak insanın zihnini, ruhunu ve vicdanını geliştiren en önemli alışkanlıktır. Her yıl nisan ayının üçüncü pazar günü insanların birbirlerine kitap hediye etmesini istiyoruz. Bir kitap bir gelecektir. Her kitap yeni bir pencere açar. Benim kitap hediye edecek kimsem yok demeyin. Nisan ayının üçüncü pazar günü elinize bir kitap alın. Dışarı çıkın. Yaş ayırımı yapmadan karşınıza çıkan ilk kişiyi durdurup “Bu Kitap Benden Sana Hediye” diyerek elinizdeki kitabı ona verin. Okuyan Türkiye yaratmak için herkes kitap hediye etsin” dedi.

AKTİVİTE ÖZETİ – İSTİNYE PARK D&R Mağazası 17 Nisan 2022 Saat: 14:00

Aktivitemizi şöyle planlıyoruz. Buluşma yerimiz AVM içindeki D&R mağazası olacak. Mağaza içinde tanışma, hoş geldin sonrası törenin açılış konuşmaları yapılacak. Daha sonra yazarlarımızla birlikte AVM orta alana yürüyerek orta alanda toplanacağız.

İstinye Park alt katta orta alanda yazarlarımız teker teker gelmeye başlayacaklar. Önce bir sonra 2 sonra 3 sonra 4 sonra 5 yazar. Vakfımızın getireceği hediye paketli kitaplar yazarlarımıza verilecek.

Her yazar oradan geçen tanımadığı birini çevirip:

“Merhaba. Bugün Kitap Hediye Günü. Bugünü kutlamak için size bir kitap hediye etmek istiyorum. Güle güle okuyun” diyerek kişiye kitap hediye edecek.

Kişiler arzu ederse kitap hediye aldıkları yazarlarla birlikte selfi çektirecekler. Ortada bu hediye işini yapan yazar sayısı giderek artacak. Guruba katılan her yeni yazar sırt sırta verip halkayı büyütecek ve giderek daha çok sayıda insana kitap hediye etme işi aynı anda cereyan edecek.

Her Yeni Yazar guruba katıldığında onun adının yazılı olduğu bir pankartı taşıyan genç öğrenci onun yanında duracak, ona yardımcı olacak.

Bu çalışma video kameralar ile kaydedilecek ve daha sonra bu kayıtlardan yapılacak derlemeler ile sosyal medya paylaşımları gerçekleştirilecektir. Bu şekilde ortada yaklaşık 20-30 yazarın toplanmasını planlıyoruz.

Bu yazarlar gurubunu görenler: “Hiç bu kadar çok yazarı aynı anda bir arada görmemiştim” diyecekler. Aktiviteye roman, hikaye, şiir, biyografi ve çocuk yazarlarının katılması planlanmaktadır.

Kitap Hediye etme eğlencesi bittiğinde toplu Kitap Hediye Günü İstinye Park Yazarlar Aile Fotoğrafı” çekilecektir. Aktivitemize basını da davet edeceğiz.

Basına davetimizi “Hiç bu kadar çok yazarı aynı anda bir arada görmediniz” teması ile yapacağız.

Önceden Hazırlanmış bir Kitap Hediye Günü İstinye Park Onur Belgesine” yazarların birer cümle yazıp imzalamaları istenecektir. Bu belge daha sonra çerçeveletilip hatıra olarak saklanacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP