van haber

DOLAR 33,0494 0.01%
EURO 36,0776 0.16%
ALTIN 2.562,830,06
BITCOIN 20653434,22%
İzmir
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
DSİ’ye “dere ıslahı” markajı!

DSİ’ye “dere ıslahı” markajı!

ABONE OL
10 Nisan 2022 00:14
DSİ’ye “dere ıslahı” markajı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lüleburgaz Belediyesi, yıllardır DSİ tarafından yapılması beklenen ve geçtiğimiz yıl Aralık ayında taşan Lüleburgaz Deresi’nin ıslah çalışmalarının akıbetini yazılı olarak bir kez daha sordu. Havadan görüntülenen ve çok yavaş ilerlediği görülen ıslah çalışmalarının ve Taşkın Koruma Tesisinin bir an önce yapılması gerektiği, Haziran ve Temmuz aylarında meydana gelecek yoğun yağışlarda yeniden taşacağı vurgusunun yapıldığı yazıda, “Yağışların etkisi ile söz konusu derelerde yeniden bir taşkın felaketi yaşanması muhtemeldir” denildi.

Lüleburgaz Belediyesi, DSİ sorumluluğunda olan ve yıllardır “yapılacak” denilmesine karşın bir türlü adım atılamayan Lüleburgaz Deresi’nin ıslahı ve dereye yapılacak Taşkın Koruma Tesisinin bir an önce yapılması için DSİ’ye bir kez daha yazılı başvuruda bulundu. Geçtiğimiz yıl defalarca yapılan sözlü ve yazılı başvurulara rağmen DSİ bir adım atmamış, sonucunda da Aralık ayında dere çevresinde büyük bir taşkın felaketi meydana gelmişti.

Taşkın felaketi yaşanması muhtemel!

DSİ’nin yine bir türlü tamamlayamadığı dere yatağı temizlemesi çalışmasında Lüleburgaz Belediyesi’nin “çalışma programınızı paylaşın, desteğe hazırız” şeklinde gerçekleştirdiği talebine dahi dönüş yapılmadığı belirtildi. Yaşanan tüm bu gelişmeler dikkate alınarak DSİ’nin Haziran ve Temmuz aylarında meydana gelebilecek aşırı yağışların olası bir taşkına neden olacağı belirtilerek, “Aralık ayında yoğun yağış sebebiyle bölgede taşkın felaketi yaşandığı gibi mevsim geçişi dönemleri ile Haziran ve Temmuz aylarında Muson yağışlarının etkisi ile de söz konusu derelerde yeniden bir taşkın felaketi yaşanması muhtemeldir. Bu itibarla tarafınızca yapılan dere yatağı temizliğinin ivedilikle tamamlanması ve tarafınızca yapılması planlanan Lüleburgaz 1. Kısım Taşkın Koruma Tesisi’nin yapım işi ile ilgili hangi safhada olunduğuna dair bilgilendirmenin yapılması hususunda gereğini rica ederim” denildi.

O “çalışma” havadan görüntülendi

Lüleburgaz Belediyesi’nin yıllardır süren iş birliği çabalarına ve “çalışma programınızı paylaşın biz de destek verelim” şeklindeki başvurusuna yanıt vermeyen DSİ’nin ıslah çalışması ise havadan görüntülendi. DSİ’nin yaklaşık 4 ay önce başlattığı dere yatağı temizliği çalışmalarında Lüleburgaz kent merkezine dahi yaklaşamadığı ortaya çıktı.

Mal ve can güvenliği vurgusu!

Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kaya Atay imzasıyla gönderilen yazılı başvurunun devamında küresel iklim değişikliği nedeniyle hava sıcaklığı ve yağışların mevsim normallerinden farklı seyrettiği belirtildi. Lüleburgaz’ın da iklim değişikliğinden etkilendiğini ve özellikle Haziran ile Temmuz aylarında yoğun yağış almaya başladığı belirtilerek olası bir şiddetli yağışın derede meydana getireceği taşkının can ve mal güvenliğini olumsuz etkileyeceği vurgulandı. Yazıda, “Kış aylarıyla ve mevsim geçişleri dönemlerinde bölgede taşkınların meydana gelmesi sebebiyle söz konusu derelerin yatak temizliğinin yapılması bölgede yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir” ifadeleri yer aldı.

Felaketler göz göre göre geldi!

Lüleburgaz Belediyesi, DSİ’nin sorumluluğunda olan Lüleburgaz Deresi’nin ıslahı için defalarca ilgili kuruma başvuruda bulundu. Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, gerek Kırklareli’nde gerek de Ankara’da temaslarda bulunarak dere ıslahının bir an evvel yapılmasını gerekliliğini her platformda dile getirdi. Bununla birlikte Lüleburgaz Belediyesi de yaşanan taşkınlardan önce DSİ’ye dere ıslahının yapılması için yazılı başvurularda bulundu. Ancak DSİ Lüleburgaz Belediyesi’nin taleplerine yasal süre içinde cevap vermek bir yana, geçen yıl Aralık ayında meydana gelen felaket öncesi hiçbir şekilde ıslah çalışması gerçekleştirmeyerek, felaketin göz göre göre gelmesine neden oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP