1xbet

DOLAR 16,9924 0.1%
EURO 17,5215 -0.03%
ALTIN 963,650,19
BITCOIN 3466783,52%
İzmir
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Müsilajla mücadele için yasa hazırlığı

Müsilajla mücadele için yasa hazırlığı

ABONE OL
14 Nisan 2022 11:38
Müsilajla mücadele için yasa hazırlığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmara Denizi’ndeki kirlilik ve müsilajla mücadeleye yönelik yasal düzenleme hazırlığı sürerken, bu havzadaki illerde belediyelere İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi kurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor.

AK Parti Marmara Denizi’ndeki kirlilik ve müsilaj sorunuyla mücadele için yasal düzenleme hazırlığında. Çalışmalarına başlanan düzenleme ile Marmara Havzası’nda bulunan illerin belediyelerine İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi kurma zorunluluğunun getirilmesi planlanıyor.

BBC News Türkçe’den Ayşe Sayın’ın aktardığı haber göre belediyelerin, belirlenen süreler içinde bu tesisleri kuramayacağını bildirmesi halinde, tesis kurma görevini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı üstlenecek.

Bakanlık ile Marmara Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan Marmara Denizi Eylem Planı ve raporunu geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanlığı’na sunan Müsilaj Araştırma Komisyonu’nun önerileri doğrultusunda, Marmara’daki deniz kirliliği ve müsilaj sorunuyla mücadele için çalışma başlatıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile AKP’nin meclis grubunun üzerinde çalıştığı yasa teklifi, Marmara Havzası’nda bulunan İstanbul, Kocaeali, Yalova, Bursa gibi iller ile bu illere sınır olan il belediyelerine İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi kurma zorunluluğu getirilmesini öngörüyor.

Belediyelere, tüm atık suların denize ulaşmadan yeniden kullanılabilir hale gelmesini sağlayan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi projesi hazırlamaları için belli bir süre tanınacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP