1xbet

van haber

DOLAR 18,6396 0.06%
EURO 19,3365 0.39%
ALTIN 1.051,570,92
BITCOIN 3078571,78%
İzmir
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Vergi ve ekonomiye yönelik kanun değişikliği Resmi Gazete’de

Vergi ve ekonomiye yönelik kanun değişikliği Resmi Gazete’de

ABONE OL
15 Nisan 2022 09:52
Vergi ve ekonomiye yönelik kanun değişikliği Resmi Gazete’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Hazine arazileriyle ilgili iyileştirmeler ilgili kanunlarda yapılan değişikliklerle Resmi Gazete’de yayımlandı.

ANKARA (İGFA) – 7394 Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre imar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazileri, 31 Aralık 2019’dan önce en az 3 yıldan beri tarımsal amaçla kullanan ve kullanımlarının halen devam ettiği Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen kullanıcılarına, cari yıl ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar doğrudan kiralanabilmesine olanak sağlandı.

Ayrıca, Hazine taşınmazlarının rayiç bedel üzerinden doğrudan satışlarında, satış bedelinin peşin ödenmesi halinde yüzde 20 indirim uygulanacağı, yapı kayıt belgesi alınan yapıların üzerinde bulunduğu Hazine taşınmazlarının satışına ilişkin başvuru süresi 31 Aralık 2022’ye kadar uzatılacağı kaydedildi.

Muhtarlara da 14 bin 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bulunan miktarda verilen aylık ödeneğin net tutarının, net asgari ücret tutarının altında kalması halinde aradaki fark, ödenek için öngörülen usul ve esaslar çerçevesinde herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ayrıca ödeneceği belirtildi.

Finans sektöründe faaliyette bulunan bazı kurumlar için kurumlar vergisi oranı da yüzde 25’e çıkarıldı.

İmalat sanayii ile turizme yönelik yatırım teşvik belgesi sahibi mükelleflere belge kapsamındaki inşaat işlerine ilişkin mal teslimleri ve hizmet ifaları 31/12/2025 tarihine kadar katma değer vergisinden müstesna olduğunun altı çizildiği kanuna eklenen geçici maddelerde, sera etkisi yaratan egzoz gazı salınımını tamamen ortadan kaldıracak teknolojilerin geliştirilmesi için özellikle Türkiye’de elektrikli araç imal edenlerin yatırım teşvik belgesi kapsamındaki mühendislik hizmetleri 31 Aralık 2023’e kadar KDV’ye tabi olmayacağı da vurgulandı.

Söz konusu kanun değişikliğine ilişkin Resmi Gazete’de detaylara ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP